2023-06-27

Cieczka u suczki, jak się przygotować i zapewnić jej komfort

Cieczka u suczki to naturalny proces, który występuje u większości psich dam. Jest to czas, w którym suczka jest płodna i może zajść w ciążę. Dla właścicieli psów, szczególnie tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z cieczką u swojego pupila, może to być stresujący czas. W tym artykule znajdziecie kilka porad, jak przygotować się do cieczki u suczki i jak zapewnić jej komfort w tym okresie.

Czym jest cieczka u suczki?

Cieczka u suczki to okres, w którym suczka jest płodna i może zajść w ciążę. Zazwyczaj występuje co 6-12 miesięcy i trwa od 2 do 4 tygodni. Podczas cieczki u suczki jej organizm przygotowuje się do zapłodnienia, a jej jajniki uwalniają jajeczka. Jeśli suczka zostanie zapłodniona, ciąża trwa około 63 dni.

Jak przygotować się do cieczki u suczki?

Przygotowanie się do cieczki u suczki to kluczowy element zapewnienia jej komfortu w tym okresie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się na czas cieczki u Twojego pupila:

  • Rozważ zakup specjalnych majtek z miejscem na wkładki higieniczne. Wielu właścicieli nie zapewnia żadnego „odzienia” lub materiałów, inni decydują się na stare i niezbyt higieniczne tkaniny. Na rynku dostępne są specjalne majtki, które piesek nosi na czas cieczki. Wymiana jednorazowych higienicznych wkładek pomaga zachować czystość i zapobiega plamieniu.
  • Przygotuj specjalne miejsce dla suczki – w czasie cieczki może czuć się niekomfortowo lub nieswojo. Dlatego to ważne, aby zapewnić jej wygodne miejsce do odpoczynku lub ukrycia się. Zwłaszcza gdy nie ma ochoty na interakcje z resztą domowników. Przygotuj wygodne legowisko w miejscu, w którym będzie czuła się bezpiecznie. Najlepiej gdzieś z dala od największego codziennego harmidru.
  • Zwiększ ilość spacerów – podczas cieczki u niektórych suczek zwiększa się potrzeba ruchu. Uważnie obserwuj potrzeby swojej psiej kumpeli. Nawet krótki spacer może pomóc się jej odprężyć i pozbyć nadmiaru energii.
  • Zachowaj umiar – jeśli Twoja suczka jest przeciwieństwem powyższego punktu, nie zmuszaj jej do wymagających spacerów. Za to zapewnij spokojne miejsce do odpoczynku.
  • Unikaj kąpieli – choć kąpiel kojarzy się z czystością, to w tym szczególnym czasie nawet najdelikatniejszy szampon może doprowadzić do podrażnień lub nawet infekcji. Zdrowe narządy rozrodcze u suczki świetnie poradzą sobie z oczyszczaniem same. Możesz wspomóc suczkę wkładkami higienicznymi, ale zdecydowanie zrezygnuj z kąpieli. Oczywiście pamiętaj o regularnej wymianie wkładek!
  • Nie panikuj – zmiana zachowania psa w czasie suczki to jeszcze nie powód do niepokoju. Może być wtedy bardziej drażliwa i mniej przyjazna ze względu na odczuwany dyskomfort. To ważne, aby zapewnić jej przestrzeń i możliwość do odpoczynku.

Nie taka cieczka straszna

Wbrew pozorom cieczka nie jest aż tak trudna do przetrwania zarówno dla właściciela, jak i suczki. Postaw na komfort psiaka i zadbaj o jej higienę, a wszystko będzie dobrze! Kiedy Twoja psijaciółka nie ma humoru, możesz zastosować więcej głasków i poczęstować ją ulubionym (zdrowym!) przysmakiem. Dzięki temu ten czas będzie dla niej mniej uciążliwy.

Pamiętaj, że cieczka u suczek może wiązać się również z takimi chorobami jak ropomacicze. Jeśli nie prowadzisz profesjonalnej hodowli, warto rozważyć jak najszybszy zabieg sterylizacji suczki. Nie powielajmy mitów o tym, że zdrowa suczka powinna mieć przynajmniej raz w życiu miot.

Zapewnij komfort swojej suczce z kolekcją Stop!