Czy pies może jeść czekoladę
2023-05-21

Czy pies może jeść czekoladę?

Czekolada to smaczny kąsek, wiedzą to również psy, widząc, z jaką ochotą ich dwunożni rodzice jedzą słodycze. Wielu z nas nie raz zastanawiało się, czy pies może jeść czekoladę – niestety, zjedzenie czekolady przez psa może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci pupila. Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady oraz jak reagować w sytuacji, gdy pupil jednak się jej najadł, tego dowiecie się niżej.

Czekolada szkodzi psu – dlaczego?

Wszystko przez teobrominę. To substancja, której psy nie metabolizują tak szybko jak ludzie. Co więcej, teobromina w dużych ilościach jest dla psa zwyczajnie trująca. Związek ten jest ściśle powiązany z kakao, dlatego jeśli jesteście miłośnikami gorzkiej czekolady, warto zwrócić uwagę na to, aby przysmak zawsze znajdował się poza zasięgiem czworonoga. W przeciwieństwie do kotów, psy potrafią rozpoznawać słodki smak, dlatego potrafią połasić się zarówno na kostkę czekolady, jak i całą jej tabliczkę. I nawet jeśli nasz pupil pięknie prosi o podzielenie się słodyczem – nie warto się uginać, bo w przypadku psów o bardziej wrażliwych żołądkach nawet jedna kostka czekolady może spowodować rewolucje gastryczne, a większe ilości poważne problemy zdrowotne lub nawet śmierć. Powiedzmy to sobie głośno: czekolada dla psa jest śmiertelnie szkodliwa. Nawet w niewielkich ilościach!

Pies a czekolada – dawka śmiertelna

Dawka śmiertelna teobrominy dla psa zależy od wielu czynników, takich jak masa ciała i rodzaj spożytej czekolady. Zazwyczaj, śmiertelne stężenie to około 90-250 mg teobrominy na każdy kilogram masy ciała psa. Różne rodzaje czekolady mają różne zawartości teobrominy, przy czym czekolada gorzka zawiera najwięcej, a biała najmniej.

Pies zjadł czekoladę co robić?

Pies zjadł czekoladę – co robić?

Przede wszystkim, choć kluczowy jest czas, nie należy panikować. Jeśli pies zjadł jedną kostkę czekolady, warto obserwować jego zachowanie i monitorować samopoczucie, jednocześnie nie rezygnując z kontaktu z weterynarzem. Z kolei jeśli pies zjadł czekoladę w dużych ilościach, nie zwlekaj. Koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że konieczne będzie wywołanie u psa wymiotów, a nawet płukanie żołądka. Nie rób tego na własną rękę! Wymioty można wywołać, jeśli psa przyłapano na gorącym uczynku. Jeśli fakt zjedzenia przez psa czekolady odkryjesz później, leczenie psa po zjedzeniu czekolady może obejmować również podawanie mu specjalistycznych kroplówek i leków. Nadmiar czekolady, przez którą toksyczna dla psów teobromina gromadzi się w ich organizmach, może skutkować nawet krwotokami wewnętrznymi. Przez nie hospitalizacja psa może znacznie się przeciągnąć.

Nie dawaj psu czekolady, ale podaruj mu smaczki w kuli węchowej

Jak rozpoznać zatrucie czekoladą u psa?

Jednak nie zawsze można dostrzec zjedzenie czekolady przez psa. Istnieje szereg objawów, które mogą wskazywać na to, że pies zatruł się czekoladą. Zaliczają się do nich:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • omdlenia,
  • apatia,
  • ślinotok
  • ogólne osłabienie,
  • napady padaczkowe,
  • drżenie mięśni.

Warto pamiętać również, że w przypadku, gdy chodzi o zatrucie czekoladą u psa, mogą wystąpić tylko niektóre objawy. Mogą one występować również w różnym nasileniu. Nawet w przypadku słabych objawów konieczna jest natychmiastowa reakcja właściciela czworonoga i jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii.

Podsumowując: Czy pies może jeść czekoladę? Jeśli nie chcemy rezygnować z rozpieszczania czworonoga, warto zaopatrzyć się w specjalnie przygotowane dla psa smaczki. Nie tylko będą pysznym smakołykiem, ale przede wszystkim będą dla naszego pupila zdrowe. W naszych artykułach dowiesz się również, czego nie może jeść pies. A także jakie owoce oraz jakie warzywa mogą jeść psy. Wiele z nich będzie również świetnym uzupełnieniem psiej diety, a Twojemu pupilowi będzie smakować i sprawi mnóstwo przyjemności.

0