jakie szelki dla psa
2023-05-21

Szelki guard a norweskie – czym się różnią, które są lepsze?

Jeszcze nie tak dawno właściciele czworonogów stosowali głównie smycze dla psów. Szekli dla psa zrewolucjonizowały to, jak wyglądają spacery z pupilami, stały się dla nich bardziej komfortowe i bezpieczne. Nie wystarczy jednak wybrać po prostu szelek ze sklepowej półki. Jakie szelki dla psa są najlepsze? Czym różnią się szelki guard a norweskie? Oraz jakie niebezpieczeństwa wynikają z użytkowania tych drugich, dowiecie się poniżej. 👇

Różnica – szelki guard a norweskie

Najpierw odpowiedzmy sobie, czym różnią się szelki guard od norweskich. Co oczywiste, różnią się budową – szelki norweskie dla psa mają pasek, który przechodzi poziomo przez klatkę piersiową psa. Psy mają ogromną mobilność w przednich łapach. Przy wzmożonym ruchu podczas biegu szelki norweskie znacznie przesuwają się po psim ciele i ograniczają zakres ruchów. Z kolei szelki guard dzięki swojej budowie pozwalają na swobodne poruszanie się. Ich budowa jest prosta: to dwie pętle, jedna otaczająca szyję, a druga tułów psa. Są ze sobą połączone paskami: mostowym oraz grzbietowym. Szelki typu norweskiego to pętla otaczająca klatkę piersiową pod łapkami psa i poprzeczny pasek, który oplata klatkę piersiową od przodu.

Czy szelki norweskie są niebezpieczne?

Szczególnie w przypadku, gdy pies w czasie spaceru ciągnie, szelki norweskie wywierają nacisk na klatkę piersiową psa. To w efekcie może prowadzić nawet do nieprawidłowości anatomicznych związanych z budową klatki piersiowej. Szczególnie narażone na to są młode, rozwijające się psy. Szelki norweskie są niebezpieczne, gdy pies nie potrafi chodzić na smyczy bez ciągnięcia. Możesz stosować je jako zamiennik zwykłej obroży i smyczy w czasie krótkich spacerów. Zdecydowanie nie poleca się ich dla psiaków, które dopiero uczą się bezpiecznego spacerowania.

Kiedy szelki typu guard?

Szelki typu guard będą zdecydowanie lepszym wyborem zarówno na co dzień jak i w przypadku sportów wymagających ciągnięcia. Dobrze rozkładają ciężar psa i nie blokują kończyn, dlatego sprawdzą się również u mniejszych piesków i szczeniaków, zapewniając im bezpieczny i zrównoważony rozwój oraz komfort użytkowania nawet w przypadku wielokilometrowych spacerów.

Przykładowe szelki typu guard

Rodzaje szelek dla psa

Poza szeklami guard czy norweskimi wyróżniamy także inne rodzaje szelek. Ciekawym przykładem mogą być szelki typu sled, których nie używa się na co dzień. Są specjalnie przystosowane do używania ich w przypadku psich sportów wysiłkowych takich. Takie jak dogtrekking, psie zaprzęgi, canicross czy nawet bike- i skijoring.

Ponadto na rynku dostępne są również szelki easy walk dla psów, które ciągną i wyrywają się w trakcie spacerów, ponieważ dzięki ich budowie i zapięciu z przodu obręczy (na przodzie klatki piersiowej) ciągnący pies jest obracany w kierunku właściciela. Niestety budową przypominają szelki norweskie i podobnie ograniczają swobodę ruchu obręczy barkowej.
Kolejną wersją psich szelek to szelki step-in charakteryzujące się łatwością ich zakładania i dużym zakresem regulacji, natomiast ze względu na swoją budowę mogą obciążać – zwłaszcza u dużych psów – kręgosłup. Do tego pupil może dość łatwo się z nich oswobodzić. Mimo swojej łatwości zakładania nie będą idealnym wyborem dla każdego psa.

Jakie szelki dla psa?

Podczas wyboru należy kierować się przede wszystkim komfortem oraz bezpieczeństwem psa. Jeśli pupil dopiero uczy się spacerowania na smyczy lub sprawia problemy behawioralne, najlepszym wyjściem będzie konsultacja wyboru odpowiednich szelek ze specjalistą. Dla pozostałych piesków i ich właścicieli polecamy szelki typu guard, które są najbardziej uniwersalne i pozwalają na pełen zakres ruchu przednich łap, dzięki czemu są bezpieczne. Mnóstwo prześlicznych i trwałych modeli tych szelek znajdziecie w naszym sklepie w podlinkowanej powyżej kategorii. Koniecznie sprawdźcie możliwości personalizacji, jakie oferujemy (np. montowany dodatkowo system easy walk, własne kolory okuć czy specjalny uchwyt na rękę).

Sprawdź szelki guard dostępne w ofercie Hauki