Kastracja psa to zabieg polegający na usunięciu jąder u samca. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji weterynaryjnych, ale wciąż budzi wiele kontrowersji. W tym artykule omówimy, kiedy warto poddać psa kastracji, jakie są zagrożenia związane z tym zabiegiem oraz jakie są najważniejsze zalety kastracji psa. Porozmawiamy również o konieczności sterylizacji suczki.
Kiedy warto poddać psa kastracji?
Kastracja psa może być zalecana z różnych powodów. Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć poddanie psa kastracji:
- Agresja – jeśli Twój pies jest agresywny wobec innych psów lub ludzi, kastracja może pomóc zmniejszyć agresję.
- Markowanie terenu – jeśli Twój pies oznacza swój teren moczem, kastracja może pomóc zmniejszyć tę tendencję. Samo siusianie nie jest problematyczne, a węchowe pozyskiwanie informacji o innych psach z sąsiedztwa jest bardzo ważne dla czworonogów. Jednak gdy pies markuje teren w mieszkaniu, może to pomóc rozwiązać problem. Pamiętaj, żeby najpierw wykluczyć wszystkie możliwości innych chorób układu moczowego. Psie siuśki w domu niekoniecznie muszą oznaczać chęć znaczenia terenu, za to mogą być efektem choroby lub stresu.
- Problemy zdrowotne – jeśli Twój pies ma problemy z prostatą lub innymi problemami zdrowotnymi związanymi z jądrami, kastracja może być konieczna. Szczególnie w takich przypadkach nie warto z kastracją zwlekać!
- Kontrola populacji – jeśli nie planujesz hodowli swojego psa, kastracja może pomóc w kontrolowaniu populacji psów. Zwłaszcza jeśli Twój psijaciel biega po podwórku, a płot mu niestraszny, gdy poczuje amory do psiej sąsiadki. 😉
-
Smycz miejska – Kaczuszki69,99 zł
-
Obroża z klamrą – Stop!49,99 zł
-
Szelki guard – Kaczuszki82,99 zł
Kastracja psa, zagrożenia
Kastracja psa to zabieg chirurgiczny, który wiąże się z pewnymi ryzykami. Oto najważniejsze zagrożenia i obawy związane z kastracją psa:
- Komplikacje w czasie zabiegu – jak w przypadku każdej operacji, istnieje ryzyko zakażenia. Do przeprowadzenia operacji wybierz specjalistę, któremu jesteś gotowy/a/e powierzyć życie swojego pupila. Poza tym trzeba również liczyć się z komplikacjami związanymi z narkozą. Odpowiednia dobrana dawka znieczulenia ogólnego przyczyni się do szybszej rekonwalescencji po zabiegu.
- Zaburzenia hormonalne – kastracja psa może wpłynąć na jego poziom hormonów, co może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Skonsultuj wszystkie możliwe obawy z weterynarzem. Jest wiele czynników zależących od wieku, rozmiaru, rasy czy wagi psa.
- Zwiększone ryzyko otyłości – po kastracji psa, jego metabolizm może zwolnić, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka otyłości. Możliwe, że koniecznym będzie wprowadzenie odpowiedniej diety lub zwiększenie ruchu czworonoga, aby zapewnić mu prawidłową, zdrową wagę po zabiegu.
Kastracja psa, zalety
Kastracja psa ma wiele zalet. Oto kilka najważniejszych:
- Zmniejszenie agresji – kastracja psa może pomóc zmniejszyć agresję wobec innych psów i ludzi. Pies staje się mniej terytorialny dzięki zmianie działania hormonów na swój organizm.
- Zmniejszenie ryzyka chorób – kastracja psa może zmniejszyć ryzyko chorób prostaty oraz generalnie chorób związanych z narządami rozrodczymi u psów. Nierzadko nie ma gorszej diagnozy dla właścicieli czworonogów niż rak. Kastracja pomaga w ograniczeniu występowania tej choroby.
- Zmniejszenie ryzyka niepożądanych zachowań – kastracja psa może pomóc zmniejszyć niepożądane zachowania, takie jak oznaczanie terenu moczem.
- Kontrola populacji – dbajmy o to, by szczenięta zawsze pochodziły z planowanych miotów i znajdowały miejsce w kochających domach. Wybierając kastrację, ograniczasz liczbę niechcianych zwierząt w schroniskach.
-
Kula węchowa – Lody89,99 zł
-
Kula węchowa – Fiordy89,99 zł
-
Kula węchowa – Wrzosy89,99 zł
A co z suczkami?
No dobrze, porozmawialiśmy o psach. Ale czy suczki też powinny być sterylizowane?
Tak, suczki również powinny być sterylizowane! Sterylizacja suczki to zabieg polegający na usunięciu jajników. Jest to ważny zabieg, który pomaga w zapobieganiu chorobom reprodukcyjnym u suczek, takim jak choroby macicy i raka sutka. Sterylizacja suczki również pomaga w kontrolowaniu populacji psów. Ponadto pozbawia suczkę cieczki, która ani dla suczki, ani dla właściciela nie jest przyjemnym czasem. O tym, jak wygląda cieczka u suczki i jak się do niej przygotować więcej przeczytacie w naszym poście.
Kastracja psa to zabieg, który może mieć wiele zalet, choć wiąże się z pewnymi ryzykami. Warto rozważyć poddanie psa kastracji w przypadku agresji, problemów zdrowotnych lub problemów z oznaczaniem terenu. Sterylizacja suczki również jest ważnym zabiegiem, który pomaga w zapobieganiu chorobom reprodukcyjnym u suczek i kontrolowaniu populacji psów. Przed podjęciem decyzji o kastracji psa lub sterylizacji suczki, warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję dla Twojego pupila.