2023-06-22

Co lepsze: obroża czy szelki dla psa?

Zastanawiasz się, co wybrać dla psa: szelki czy obroża? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji psa i jego właściciela. Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie szelek i obroży dla psów. Mamy nadzieję, że pomoże Wam zdecydować o psigodach na przyszłych spacerach!

Szelki dla psa, zalety:

Generalnie są dla psa bardziej bezpieczne od obroży i to z kilku przyczyn. Po pierwsze obrożę wystarczy przerwać w jednym miejscu, aby pies się z niej zerwał. Zwłaszcza w przypadku czworonogów, które nie są przyzwyczajone do spacerów przy nodze i nie odpowiadają na przywołanie, może to generować niebezpieczeństwo dla jego zdrowia, a nawet życia.

Ponadto szelki rozkładają nacisk na klatkę piersiową, a nie na szyję psiaka. Dzięki temu minimalizują ryzyko uszkodzenia kręgosłupa i tchawicy – ogólnie mniej podduszają psa, czyniąc spacery i biegi bardziej komfortowymi.

Szelki doceniają zwłaszcza właściciele mopsów czy buldogów francuskich, czyli ras o krótkich szyjach, które są szczególnie podatne na problemy z oddychaniem.

Co powiązane z powyższymi zaletami, szelki pozwalają kontrolować poddenerwowanego psa i jego ruchów z poziomu klatki piersiowej, nie szyi.

Szelki dla psa, wady:

Wady szelek są naprawde niewielkie w porównaniu do korzyści, jakie oferują. W ogólnym rozrachunku obroża to obroża, natomiast na rynku produktów dla psów znajdziecie wiele rodzajów szelek dla psów. Odpowiedni dobór właściwego rodzaju szelek dla danego psa i aktywności, jakie chcecie z nimi wykonywać zagwarantują psiakowi największe bezpieczeństwo i wygodę. O tym, jakie rodzaje szelek dla psa znajdziecie na rynku i czym się różnią, przeczytacie na naszym blogu!

W przypadku szelek warto zasięgnąć profesjonalnej porady, w końcu chodzi o to, by Twój czworonożny kumpel czuł się jak najlepiej!

A ponadto trochę dłużej się je zakłada i pies potrzebuje nieco więcej czasu na to, by się do nich przyzwyczaić.

Szelki dla psa są również droższe.

Obroża dla psa, zalety:

Jest łatwiejsza w użyciu niż szelki – łatwiej ją założyć lub zdjąć. Zajmuje mniej miejsca, niektórzy uważają ją za bardziej estetyczną, a do tego jest tańsza. Ważnym elementem jej użytkowania jest również to, że większośc psów, w przeciwieństwie do szelek, nie będzie potrzebowała czasu na aklimatyzację i oswojenie się z paskiem materiału na szyi.

Obroża dla psa, wady:

Niestety w ogólnym rozrachunku obroża dla psa ma więcej wad niż zalet. Psu łatwiej się z niej zerwać (wystarczy, że wyciągnie głowę), a do tego wystarczy przerwać ją w jednym miejscu, aby całkowicie ją zniszczyć i sprawić, że pies ucieknie.

Jednak największą wadą obroży jest to, że jest zdecydowanie mniej bezpieczna dla psa. Inaczej rozkłada nacisk, bo głównie na szyję. Przez to ciągnące psy są skazane na podduszanie i związany z tym dyskomfort podczas intensywnych spacerów.

Ze względu na inaczej rozłożony ciężar psa, trudniej też kontrolować psa niespokojnego czy agresywnego – właściciel ma wpływ jedynie na ruchy psa z poziomu szyi, sprawiając tym samym, że silniejszemu psu łatwiej się szarpać.

Obroża czy szelki, co wybrać?

Zarówno szelki, jak i obroże mają swoje wady i zalety. Choć wymieniliśmy więcej zalet szelek, czy to znaczy, że należy demonizować obroże? Zdecydowanie nie! Świetnie sprawdzą się w przypadku czworonogów nauczonych chodzić przy nodze i odpowiadających na przywołanie. Są też świetną alternatywą dla szelek w przypadku krótkich spacerów lub szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce. W końcu na szybką „sikupę” w deszczu łatwiej założyć obrożę niż całe oporządzenie w postaci szelek. 😉 Z kolei szelki są lepszą alternatywą, gdy psa trzeba kontrolować i pilnować – czy to podczas obecności innych psów lub w czasie nauki chodzenia blisko właściciela.

Tak naprawdę dla różnych przypadków warto mieć i jedno i drugie.